Trať mládeže
Trať mládeže

Trať mládeže

Trať mládeže: železničná trať Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica je jednokoľajná horská železničná trať vedúca dolinou potoka Jasenica, spájajúca Banskú Štiavnicu s Pohroním (Hronskou Dúbravou).

Banská Štiavnica patrila v minulosti vďaka ťažbe vzácnych kovov medzi najdôležitejšie mestá monarchie. Koncom 18. storočia bola Štiavnica s poddanskými dedinami s viac ako 20 000 obyvateľmi druhým najväčším sídlom na Slovensku tesne za Bratislavou. V roku 1870 sa preto začala stavať úzkorozchodná železnica z Hronskej Dúbravy s rozchodom jeden meter. Trať bola sprevádzkovaná v auguste 1873 ako prvá verejná úzkorozchodná parná železnica vo vtedajšom Uhorsku. Prejdenie vzdialenosti viac ako 20 kilometrov trvalo približne hodinu a pol (z Banskej Štiavnice do Hronskej Breznice za 1 hodinu a 19 – 24 minút a naspäť za 1 hodinu 44 minút). Parný vlak dostal pomenovanie „Štiavnická Anča“, ktoré sa doteraz lokálne používa na označenie vlakovej súpravy premávajúcej na tejto trati.

Wikipedia.sk

Sekcia obsahuje okrem súčasných fotografií aj množstvo historických / dobových fotografií z výstavby trate a zo života pracovníkov pri jej výstavbe a kompletný priebeh úzkorozchodnej trate trate na mapovom podklade.

Pre vstup do tejto sekcie a listovanie v kompletnom katalógu fotografií a súborov je potrebné vložiť PIN.