Cintoríny
Mesto Banská Štiavnica má celkovo 12 cintorínov, samotný počet svedčí o významnosti tohto mesta v minulosti. V mnohých z nich nájdeme pochované významné osobnosti mesta. Virtuálne cintoríny Banská Štiavnica obsahujú kompletne spracované mapy cintorínov so zakreslením všetkých súčasných hrobových miest. Ku každej položke hrobového miesta je pripojená informácia o mene, dátumoch narodenia a úmrtia a fotografie hrobu, prípadne poznámka (ak sa jedná o chránený, či inak významný hrob, alebo iné prepojenia na existujúci obsah v databáze). Plány dokumentujú aktuálny stav cintorína v čase spracovania, prípadne aktualizácie. Pri zmene hrobových miest, vzniku nových, alebo zániku starších sú tieto informácie ďalej evidované v zmenách hrobov. Pri vyhľadávaní konkrétneho hrobového miesta bez znalosti cintorína, v ktorom sa hľadané meno nachádza je možné použiť vyhľadávač. Pri zadávaní kľúčového slova nie je nutné používať diakritiku, stačí zadať iba časť mena, prípadne dátum narodenia/úmrtia. V okolí Banskej Štiavnice sa nachádza tiež niekoľko pamätníkov a hrobov, mimo území cintorínov. Ich lokalizáciu si môžete pozrieť aj na mape.
Na portáli je spolu 8 891 evidovaných hrobov a 776 077 spomienok.
Najkrajšie sú cintoríny počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. Preneste sa pomocou našich virtuálnych prehliadok do "nočných vysvietených" cintorínov. Každý cintorín má spracovanú minimálne jednu virtuálnu prehliadku v čase tohto sviatku.
Pre vstup do tejto sekcie a listovanie v kompletnom katalógu fotografií a súborov je potrebné vložiť PIN.
Cintoríny v Banskej Štiavnici
Cintorín je v súčasnej dobe nenápadne zakomponovaný do prostredia, väčšina pôvodných hrobov zanikla, alebo sú po nich len drobné náznaky v teréne. Takmer celá plocha cintorína je porastená stromami. Nachádza sa v miestnej časti Banky.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 20
Cintorín leží hneď vedľa katolíckeho cintorína v miestnej časti Banky. Rozlohou ide o menší cintorín s niekoľkými hrobovými miestami. V minulosti ich bolo pravdepodobne viac a to najmä v západnej časti cintorína, ktorá je situovaná vo svahu.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 34
Cintorín leží hneď vedľa evanjelického cintorína v Bankách. Rozlohou ide o najväčší cintorín v miestnej časti Banky. Situovaný je v miernom svahu priamo oproti pamätníku padlých v II. svetovej vojne.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 141
Najstarší cintorín z cintorínov v okolí Banskej Štiavnice Frauenberg, umiestnený na vrchu Frauenberg za neskorogotickým kostolom Panny Márie Snežnej. Pôvodne gotickú kaplnku zasvätenú Panne Márii Snežnej dal postaviť gróf Erasmus Rössel v roku 1512. V roku 1580 bola kaplnka rozšírená na náklady mesta. Kostol sa používal na sakrálne účely do roku 1945, kedy bol počas oslobodzovania mesta poškodený, hlavne jeho uličná fasáda s drevenou vežičkou. V súčasnosti je kaplnka využívaná ako dom smútku. Frauenberský cintorín je delený múrom, pôvodným pozostatkom protitureckého opevnenia, na dolnú a hornú časť. V hornej časti bol múr cintorína priamo napojený na dnes už neexistujúcu súčasť Piarskej brány.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 801
Cintorín Lazaret sa nachádza pomedzi ďalšími cintorínmi: Evanjelický cintorín nad Klopačkou a Cintorín za Piarskou bránou – Panský. Na jeho ploche nájdeme niekoľko starých hrobov a pamätníkov obetí slovenského národného povstania. Cintorín sa svojim západným rohov dotýka Piarskej Brány a ďalej západnou a severozápadnou časťou je ohraničený múrom. Tento múr je pozostatkom protitureckých mestských hradieb. V jeho areáli nájdeme aj menšiu kaplnku vstavanú do múra.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 642
Ako názov napovedá, cintorín leží v tesnej blízkosti Nového Zámku v susedstve Židovského cintorína, s ktorým ma časť spoločného múru. Nájdeme tu mnoho starých a neidentifikovaných hrobov, ktoré sú pozvoľne rozptýlené a teda presná hranica cintorína sa ťažko určuje. Na tomto cintoríne nájdeme monument/pamätník nemeckých občanov z obcí Veľké Pole a Píla, ktorí sa stali obeťou násilia na Banskoštiavnickej železničnej stanici v noci z 25 na 26 septembra 1944.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 336
Cintorín, ktorý už v názve naznačuje, že tu nájdeme pochovaných najviac bohatých a vplyvných osobností z história mesta. Sú tam pochovaní napr. Anton Péch, prof. Schwarz, mešťanostovia Očovský, Goldbrunner, rodina Berks, Tóth Imre a iní. V západnej časti areálu je urnový háj, kde nájdeme pochovaných napr. J. Augusta, J. Bruner, M. Kapusta a ďalší... Z cintorína sa tiež naskytá krásny panoramatický pohľad na Nový Zámok a Kalváriu.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 522
Plochou najväčší cintorín na Štefultove. Je tu pochovaných viacero osobností (kňazi František Fabián, Ján Magula). V tomto cintoríne sa nachádza aj tzv. Božia muka v podobe veľkého dreveného kríža a tiež väčšia hrobka neznámej rodiny z 19. storočia.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 501
Evanjelický cintorín na Zvonovom vŕšku je prírodný cintorín, hroby sú radené v radoch s ohľadom na morfológiu terénu. Mnohé hroby sú bez identifikácie a v súčasnej dobe majú formu vyvýšenín. Texty na náhrobkoch sú najmä v slovenčine, ale tiež maďarčine, nemčine a biblickej češtine. Evidencia hrobov je neúplná. Vchod do cintorína je tvorený bránou s nadpisom Brána pokoja. V severnej časti cintorína sa nachádza malá zvonica.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 247
Na tomto cintoríne sú pochované mnohé významné osobnosti. Na tomto cintoríne nájdeme hrob Gerszö Mária, ktorá inšpirovala Sládkoviča k napísaniu diela Marína. Vstupná brána do cintorína smerom od Klopačky je kováčske dielo z dielne Karola Fizély-ho, ktorý je tu tiež pochovaný. Viaceré náhrobky a hroby majú charakter historicko-umelecký. Ak plánujete návštevu cintorína, stiahnite si mapku určenú pre tlač vo formáte PDF so znázornením významných hrobov. Na vstupnej bráne stojí: Lebo odmena za hriech je smrť, ale Božím darom milosti je večný život v Kristovi Ježišovi, Pánovi našom. List Rímskym 6,23
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 380
Horný cintorín na Štefultove je rozlohou najmenší z troch cintorínov v tejto oblasti. Nachádza sa pri tzv. Suchom tajchu. V tomto cintoríne nájdeme malú zvonicu s márnicou, tzv. Božiu muku v podobe veľkého dreveného kríža. V jeho južnej časti sú viaceré staré náhrobky a pozostatky hrobov s umeleckou, alebo historickou hodnotou.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 181
Rozlohou najväčší cintorín na Zvonovom vŕšku je katolícky cintorín Predný, kde sa aj dodnes zachovalo najviac hrobov. Približne od 70-tych rokov 20, storočia sa v ňom prestalo pochovávať. V tomto cintoríne nájdeme aj zvonicu.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 482
Hneď vedľa Dolného cintorína na Štefultove sa nachádza Stredný cintorín. Pri vstupnej bráne v smere od Dolného cintorína sa nachádza viacero starých, dnes už neidentifikovateľných hrobov. Tieto hroby nemajú náhrobky, sú len v podobe vyvýšenín. Západná časť má charakter novšieho cintorína. Nájdeme tu pochované viaceré osobnosti a viacero starých hrobov s historickou, alebo umeleckou hodnotou. V cintoríne nájdeme aj tzv. Božiu muku v podobe veľkého dreveného kríža, v centrálnej časti areálu.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 250
Zadný cintorín je najmladší z cintorínov Zvonového vŕška. Nachádza sa za cestou od predného cintorína, na mierne svažitom teréne odklonenom smerom na východ. Jeho pomerne veľká plocha je obsadená riadkovo usporiadanými hrobovými miestami, v jeho severnej časti prevažne novšími náhrobníkmi. Južná časť, ktorá je podľa riedkeho obsadenia rozvoľnená, obsahuje niekoľko zaujímavých starších náhrobníkov, ale prevažne hrobové miesta bez možnosti identifikácie javiace sa najmä ako terénne vyvýšeniny. Obdobne ako Predný cintorín predstavuje typ prírodného cintorína, ktorý v priebehu 20. storočia nadobudol vo svojej severnej časti mestskú riadkovú formu.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 202
Ostatné cintoríny v okolí Banskej Štiavnice
Cintorín obce Banská Belá. Ide o pomerne veľký cintorín v ktorom sa nachádza kaplnka so zvonicou a urnový háj. Nachádza sa na svahu situovanom priamo nad obcou. Pri cintoríne sa nachádza dom smútku. Priamo cez areál vedie spevnený chodník, ktorý môže byť počas noci aj osvetlený.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 695
Cintorín sa nachádza v obci Banský Studenec na kopci oproti známemu tajchu Veľký Kolpašský. Ide o jeden z dvoch cintorínov v tejto obci. Druhý menší je oproti na svahu pri kostole. Na jeho hornom konci sa nachádza väčší drevený kríž – Božia muka. Pri cintoríne nájdeme dom smútku.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 352
Cintorín sa nachádza na Hornej Rovni, neďaleko Banskej Štiavnice a Štiavnických Baní. Rozlohou ide o malý cintorín. V centrálnej časti cintorína sa nachádza Božia muka v podobe veľkého kríža.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 187
Cintorín sa nachádza v obci Ilija, neďaleko Banskej Štiavnice. V areáli cintorína sa nachádza kostol Sv. Egídia a dom smútku. Na väčšine plochy cintorína Ilija nájdeme veľké stromy, miestami tvoriace stromoradie.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 294
Cintorín v Obci Močiar, ktorá sa nachádza približne 12 Km od Banskej Štiavnice. Plochou menší cintorín sa nachádza priamo v centre obce.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 149
Cintorín sa nachádza v malej obci Počúvadlo. Ide o plochou menší areál, kde sa nachádza niekoľko desiatok hrobových miest.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 112
Väčší z dvoch cintorínov, ktoré sa nachádzajú v obci Štiavnické Bane. Tento cintorín leží pri hlavnej ceste č. 524. Nachádza sa v ňom viac, ako 600 hrobových miest, dom smútku, Božia muka v podobe kríža vo východnej časti a jeden väčší monument v jeho západnej časti – bližšie k tajchu Vindšachta. Monument je možné vidieť aj na viacerých historických fotografiách.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 623
Menší z dvoch cintorínov, ktoré sa nachádzajú v obci Štiavnické Bane. Tento menej známy cintorín v obci Štiavnické Bane sa nachádza nad historickou baštou. V súčasnej dobe nie je využívaný pre pochovávanie, nachádza sa na ňom viacero veľmi starých hrobov.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 122
Katolícky cintorín nachádzajúci sa v obci Vyhne. Jeho súčasťou je kostol sv. Michala. V cintoríne sa nachádza viacero veľmi starých hrobov. Pri cintoríne je dom smútku.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 713
V katolíckom cintoríne sa nachádza kostol sv. Petra a Pavla. Pochádza z r. 1500, postavený bol v neskorogotickom slohu, ale interiér a jeho výzdoba nesú prvky neskoršieho baroka. Hlavný vstup do neho tvorí brána renesančného slohu, s kamennou tabuľou a latinsko-nemeckým nápisom: „Čo ste teraz vy, boli sme aj my. Čo sme teraz my, budete aj vy! Pamätajte: prach ste a v prach sa obrátite!“. V jeho susedstve severne sa nachádza evanjelický cintorín.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 829
Evanjelický cintorín Vyhne je plochou veľmi malý cintorín. Situovaný je neďaleko katolíckeho cintorína v obci Vyhne.
Počet evidovaných hrobov v súčasnosti: 13